Natalia Pietrzak

Mobirise Website Builder
Operat wibroakustyczny – co to jest i do czego służy?
Natalia Pietrzak / 18 kwietnia 2023

Operat wibroakustyczny to nieodzowny element działań związanych z pomiarem drgań i hałasu w zakresie akustyki budowlanej. Pomiar drgań ma na celu określenie ich indywidualnego charakteru,… Czytaj dalej »

Mobirise Website Builder
Obciążenie dynamiczne – czym jest i jak je obliczyć?
Natalia Pietrzak / 18 kwietnia 2023

Obciążenia dynamiczne są jednym z ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu konstrukcji budowlanych. Konstrukcje te muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby… Czytaj dalej »

Mobirise Website Builder
Drgania – rodzaje, czynniki wpływające i tłumienie drgań
Natalia Pietrzak / 18 kwietnia 2023

Drgania są powszechne w naturze i w technice. To ruchy wokół pozycji równowagi, powodowane przez siły zewnętrzne, takie jak uderzenie, wstrząs, falę itp. W zależności… Czytaj dalej »

Mobirise Website Builder
Analiza MES – czym jest i kiedy się ją wykonuje?
Natalia Pietrzak / 18 kwietnia 2023

Metoda Elementów Skończonych (MES) to jedna z kluczowych technik numerycznych w dziedzinie inżynierii mechanicznej. Obliczenia MES stanowią niezwykle istotny element projektowania konstrukcji oraz analizy wytrzymałości… Czytaj dalej»

Mobirise Website Builder
Kiedy projektant ma obowiązek uwzględnić wpływ drgań komunikacyjnych na budynki i ludzi oraz kto ponosi za to odpowiedzialność? – dotyczy inwestycji w fazie projektowej
Natalia Pietrzak / 26 lipca 2022

Abstract: Artykuł opisuje złożone zagadnienie inżynierskie, jakim jest uwzględnienie wpływu drgań komunikacyjnych na obiekty budowlane będące w fazie projektowej. Artykuł skupia swoją uwagę na pierwszym… Czytaj dalej »

Mobirise Website Builder
Dynamiczne zagęszczanie gruntu – metoda Menarda
Natalia Pietrzak / 7 marca 2022

Autor: Walerian Witas Przygotowanie gruntu pod fundamenty budowli dla osiągnięcia wymaganej nośności wymaga wiedza naukowej, jak i doświadczenia wykonawczego. W zależności od nośności gruntu istniejącego… Czytaj dalej »

Mobirise Website Builder
Kopiec Kościuszki- nietypowa geometria, uwarstwienie i system odwodnienia. Jak zamodelować tak złożoną bryłę w PLAXIS 3D?
Natalia Pietrzak / 7 lipca 2022

NAJPIERW TROSZKĘ HISTORII Kopiec Kościuszki w Krakowie został wybudowany w 1823 roku ku chwale wspaniałej postaci w historii Polski jakim jest Tadeusz Kościuszko. Głównie zasłynął… Czytaj dalej »

Mobirise Website Builder
Czy model konstytutywny gruntu Coulomba Mohra może być wykorzystany do obliczeń dynamicznych?
Natalia Pietrzak / 7 grudnia 2021

Model Coulomba-Mohra jest zdecydowanie najpowszechniej stosowanym modelem konstytutywnym gruntu stosowanym w Polsce. Dlaczego? Z kilku prostych powodów: – wyniki badań geologów umożliwiają nam zastosowanie tego… Czytaj dalej »

Mobirise Website Builder
ANALIZA DRGAŃ – uwzględnienie interakcji konstrukcji z podłożem (SSI – Soil Structure Interaction)
Natalia Pietrzak / 31 sierpnia 2021

Analiza drgań (analiza dynamiczna) jest badaniem odpowiedzi układu konstrukcyjnego (np. budynku) poddanego działaniu obciążenia zmiennego w czasie. Odpowiedź układu można uzyskać dokonując symulacji tych drgań… Czytaj dalej »

Mobirise Website Builder
Sposoby zabezpieczenia budynków przed szkodliwymi skutkami drgań (wibracji)
Natalia Pietrzak / 5 maja 2021

Sposoby zabezpieczenia budynków i przebywających w nich ludzi przed szkodliwymi skutkami drgań (ochrona przed drganiami) są różne w zależności od sytuacji, z którą mamy do… Czytaj dalej »

Mobirise Website Builder
Projektowanie fundamentu pod maszynę – co warto wiedzieć?
Natalia Pietrzak / 15 kwietnia 2021

WSTĘP Fundamenty pod maszyny to konstrukcje wysokiej rangi. Oddanie obliczeń fundamentów pod maszyny w ręce specjalistów potrafi zwiększyć wydajność maszyny, jej żywotność oraz zapewnić wyższy… Czytaj dalej »