Kopiec Kościuszki- nietypowa geometria, uwarstwienie i system odwodnienia. Jak zamodelować tak złożoną bryłę w PLAXIS 3D?

przez Natalia Pietrzak / 7 stycznia 2022

Mobirise Website Builder

NAJPIERW TROSZKĘ HISTORII

Kopiec Kościuszki w Krakowie został wybudowany w 1823 roku ku chwale wspaniałej postaci w historii Polski jakim jest Tadeusz Kościuszko. Głównie zasłynął on w Polsce jako naczelnik sił zbrojnych. Warto jednak wiedzieć, iż był on również wybitnym INŻYNIEREM. W Stanach Zjednoczonych był twórcą znakomitych FORTYFIKACJI, które znacząco przyczyniły się do zwycięstwa Amerykanów nad usiłującymi ich zniewolić Anglikami.

Kopiec Kościuszki to bez wątpienia wyjątkowa budowla inżynierska o wysokości 35m i średnicy 80m u podstawy. To owoc pracy ludu ku czci i chwale bohatera narodowego, ruch patriotyczny całego narodu polskiego. Aktualnie w sąsiedztwie kopca powstało nowoczesne interaktywne muzeum („kościuszko – bohater wciąż potrzebny”) w bardzo ciekawy sposób wizualizujące życiorys Tadeusza, który był nad wyraz interesujący!

TERAZ TROSZKĘ NUMERYKI

Sama geometria kopca to wyzwanie dla FEMy (jak widać na zdjęciu troszkę go to przeraziło) – powierzchnie krzywoliniowe, spiralne ścieżki, niesymetryczna bryła. Na domiar wszystkiego układ warstw gruntowych również jest bardzo nieregularny. Modelowanie tak złożonej geometrii bezpośrednio w programie Plaxis było bardzo złożone. Gdy już wreszcie udało am się to zrobić…. Okazało się, że Plaxis nie potrafi tak złożonej bryły poprawnie zasiatkować! Pomimo zastosowania ES 10-node tetrahedral! Znaleźliśmy na szczęście na to inny sposób…. o czym (oraz o innych aspektach numerycznych ) możecie przeczytać w artykule podlinkowanym poniżej.

By the way let’s practice technical English!

Link do artykułu